Jak dobrać drzwi do podłogi?

Drzwi to właściwie integralny element każdego pomieszczenia. Muszą pasować nie tylko do koloru i struktury podłogi, ale także koloru ścian i ogólnej aranżacji wnętrza. Poniżej podpowiadamy, jak poprawnie dopasować drzwi do podłogi.

Funkcja i estetyka

Drzwi to nie tylko element wyposażenia wnętrza, który ma spełniać swoje określone zadanie. To także element dekoracyjny i o tym aspekcie nie można zapominać przy wyborze drzwi w markecie budowlanym. Zanim jednak przystąpimy do zakupu drzwi, warto wiedzieć, w jakim stylu będzie utrzymane dane pomieszczenie. Nie kupujmy drzwi na samym początku budowy czy remontu – palany związane z wystrojem mogą nam się zmienić jeszcze kilkukrotnie. Drzwi to właściwie jedna z ostatnich rzeczy, za którą powinniśmy się oglądać przed remontem. Tym bardziej że z punktu technicznego, drzwi można osadzić na końcu remontu po położeniu podłogi.

Styl

Po pierwsze, drzwi muszą pasować do ogólnego stylu, w jakim będzie utrzymane dane pomieszczenie. I nie ma to znaczenia, czy będzie to kuchnia, łazienka czy pokój dzienny. Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie dotyczące ogólnego wyglądu wnętrza, drzwi są zapewne jego elementem. Jeśli pokój będzie utrzymany w minimalistycznym, nieco skandynawskim stylu, to drzwi muszą mieć delikatną, wręcz subtelną strukturę, a kolor nie może oślepiać lub wprowadzać nastroju starego muzeum. Drzwi proste, gładkie, utrzymane w stonowanej kolorystyce sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych. Drzwi solidne, grube z wyrazistym rysem drewna o ciemnych kolorach odnajdą się we wnętrzach reprezentacyjnych, urządzonych w tradycyjnym stylu.

Kolor i struktura podłogi

To chyba dwa najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze drzwi. Jeśli na podłodze zamierzamy położyć naturalną deskę podłogową, to drzwi powinny być wykonane także z naturalnych materiałów. Jeśli zaś rozścielimy na podłodze jakieś panele, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby okleina na drzwiach była także sztuczna. Są dwie szkoły dopasowywania drzwi do podłogi. Pierwsza zakłada, że drzwi pod względem struktury i koloru mają kontrastować z podłogą. Druga zaś zakłada, że drzwi mają żyć w pełnej harmonii z podłogą. Niektórzy nawet uważają, że powinny się zlewać z otoczeniem, czyli kolorem ścian i podłogi. Która wybierzemy, to kwestia gustu (czasem także zasobności portfela).

Klamka to też element dekoracyjny

Trzeba także pamiętać, że samo skrzydło drzwi to jedno, a okucia to drugie. Jeśli zależy nam na pewnej spójności, to klamka powinna pasować nie tylko do charakteru drzwi, ale także całego pomieszczenia. Nowoczesna, wyglądem przypominająca, te, jakie widzimy w pomieszczeniach przemysłowych, będzie się idealnie komponowała z industrialnym wystrojem. Ciężka, mosiężna klamka z kolei będzie idealnie wyglądała w pokojach utrzymanych w klasycznym stylu. Lubiącym innowacje, można polecić zastosowanie zamka ultranowoczesnego w starych masywnych drzwiach. Takie przełamanie może stanowić oryginalną dekorację.

Podsumowanie

Jeśli chcemy dobrze dopasować drzwi do podłogi, to musimy mieć ostateczną koncepcję wystroju całego wnętrzna. Dopiero, jak zestawimy wszystkie elementy, to możemy pokusić się o wybór drzwi.

Leave a comment